سفارش تبلیغ
صبا ویژن

نَفَس به آخر افتاده است چرا نمی آیی

 


***نسیم معرفت***


به نام خدا


شعری از بنده جهت عرض ادب به پیشگاه حضرت ولیعصر حجة ابن الحسن العسکری علیهمالسلام:


دلم قرار زکف داده است چرا نمی آیی

نَفَس به آخر افتاده است چرا نمی آیی

تو    دلنواز   دل    بیچارگان    باشی

رمق به دل نمانده است چرا نمی آیی


سیداصغر سعادت
تاریخ : پنج شنبه 94/7/30 | 11:12 صبح | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر

گر سرم از پیکرم باتشنگی گردد جدا

 

 

***نسیم معرفت***

 

به نام خدا


 دوبیت شعر از بنده تقدیم شما:


عرض ارادت به پیشگاه حسین بن علی علیهماالسلام


بشنوید  ای اهل عالَم این  ندا  از کربلا

از حسین بن علی محبوب قلب مصطفی

گر سرم  از پیکرم  باتشنگی  گردد جدا

این برایم بهتر است از زندگی  با اشقیا

 

سیداصغرسعادت میرقدیم
تاریخ : چهارشنبه 94/7/29 | 1:36 صبح | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر

 

نماند ستمکار بد روزگار

بماند  برو  لعنت  پایدار

از سعدی علیه الرحمه


***نسیم معرفت***

 

به نام خداوند قادر متعال

از روزی که فاجعه  هولناک و اندوهناک و دردناک وغمبار  مِنا توسط جنایتکاران آل سعود (لعنة الله علیهم) ایجاد شد  که درآن  بیش از هفت هزار از زائران  مسلمان از کشور های مختلف بویژه ایران اسلامی علوی  جان باختند ،   جهت تشفی خاطر وقلب آزرده ام پیوسته دعای بنده چنین است:


خدایا بحق محمد و آل محمد علیهم السلام وبحق فاطمه سلام الله علیها آل سعود  نابود بگردان.

آمین یا رب العالمین

واین دعا را پیوسته ادامه خواهم داد تا روزی که .....

 

سیداصغرسعادت میرقدیم

 

فاجعه منا در دهم ذی الحجه 1436 ه.ق  برابر با دوم مهر 1394  اتفاق افتاد.

 

 

**سند جدید؛ بیش از 7هزار کشته در فاجعه منا

**روایت دو شاهد عینی از چگونگی وقوع فاجعه منا


تاریخ : سه شنبه 94/7/28 | 10:2 عصر | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر

نفسِ امّاره اگر هاری شود

 

***نسیم معرفت***

***نسیم معرفت***

 

 


به نام خدا


یک بیت شعر از بنده تقدیم شما


نفسِ امّاره  اگر  هاری   شود

فتنه وآشوب وشرّ جاری شود

 

 و نیز اینگونه سرودم:


نفسِ اماره  اگر احیا  شود

فتنه وآشوب وشر برپاشود

 

ویا :

نفسِ اماره  اگر احیا  شود
فتنه ها وشرها  برپا شود


 


سیداصغرسعادت میرقدیم

************************************************************************

 

**فرق نفس اماره و شیطان | پرسمان دانشجویی _ اخلاق

 

**مراتب نفس (اماره، لوامه، مطمئنه ) | پرسمان دانشجویی - معارف اسلامی

 
تاریخ : سه شنبه 94/7/28 | 5:3 عصر | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر

***نسیم معرفت***


به نام خدا

فهرستی از خرافات وانحرافات در عزادری های حسینی علیه السلام:


به نظر می رسد که اشاره به فهرستی از خرافات وافعال واقوال انحرافی که در مساله قیام امام حسین ع و عزاداری های حسینی ع وارد شده ، کاری پسندیده وضروری باشد. روی این جهت می توان چیزهایی را که به دلائل فطری وشرعی وعقلی و تاریخی ( با نگاه تحقیقی) و ... جزو خرافات وانحرافات وارده در مراسم های حسینی است به صورت زیر اشاره نمود:

1- عروسی حضرت  قاسم

2-قفل زنی

3- تیغ زنی

4-قمه زنی (تَطبیر )

5- استفاده از آلات موسیقی

6-قصه لیلا مادر حضرت علی اکبر ع در کربلا. علامه شهید مطهری می فرماید که یک مورخ هم نگفته که لیلا در کربلا بوده است.( نقل از حماسه حسینی)

7- روضه آمدن لیلا به بالین علی اکبر ع ( نقل از حماسه حسینی)

8-نذر کردن لیلا که اگر خدا علی اکبر رو سالم به او برگرداند از کربلا تا مدینه را ریحان بکارد.(نقل از حماسه حسینی)

9-یاران جعلی برای امام حسین ع. مثل هاشم مِرقال ( هاشم بن عُتبه مِرقال) که گفته اند نیزه هیجده ذرعی داشت!!!  در حالی که او از یاران حضرت علی علیه السلام بود و 20 سال قبل از حادثه عاشورا کشته شده بود.  و نیز مثل زعفر جنی که می گویند او هم یکی از یاران امام حسین در کربلا بود!!!( نقل از حماسه حسینی )

10-لشکر عمر سعد در کربلا یک میلیون وششصدهزار نفربود!!!  (نقل از حماسه حسینی)

11- امام حسین ع در کربلا 300 هزار نفر را بادست خودش کشت!!! (نقل از حماسه حسینی)

12- حضرت ابوالفضل ع  25 هزار نفر را در کربلا کشت!!! ( نقل از حماسه حسینی)

13- امام حسین ع برای تشکیل حکومت قیام کرده که نویسنده کتاب شهید جاوید در کتابش به بررسی این مساله پرداخته است!!!

14- اینکه بگوییم امام حسین ع کشته اشک است. او شهید شده که فقط ما اشک بریزیم وبس!!! متاسفانه هنوز هم به نوعی چنین انحرافی وجود دارد. البته اشکی که در آن حرکت وتربیت واصلاح وسازندگی وبالندگی ورشد باشد ارزش دارد...

15-  داستان شیر در کربلا. نقل می کنند که در کربلا  شب ها شیری می آمد وبعد معلوم شد که آن شیر( معاذالله) علی ع بود!!!  ( نقل از حماسه حسینی)

16- اینکه امام حسین ع فدای بخشیده شدن گناه گناهکاران است. ( نقل از حماسه حسینی ) 

البته شکی نیست که اشک خالصانه برای مصائب امام حسین ع و ...  سبب تقرب به حضرت حق وموجب بخشش گناهانی هم می شود اما اینکه قایل باشیم که امام حسین ع صرفا برای پاک شدن وبخشش گناهان ما کشته شده یک  تفکر انحرافی است که تشابهی هم به جریان به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح دارد  که منحرفان از مسیحیان گفته اند که عیسی مسیح  برای پاک شدن مسیحیان به  به صلیب رفت.

متاسفانه هنوز هم چنین تفکر انحرافی در میان برخی شیعیان در باره شهادت امام حسین ع وجود دارد.

17- غیر عادی جلوه دادن دشمنان امام حسین ع . مثلا می گویند که شمر مثل سگ هفت تا پستان داشته !!! ( نقل از حماسه حسینی )

18-دور شدن از اهداف مقدس ومتعالی و روشن امام حسین ع .

19- تصاویر وعکس های جعلی برای امام حسین ع  که گاهی این تصویرها را دشمنان اهلبیت علیهم السلام می سازند ودر بین شیعیان ترویج می دهند.

20- رقابت های ناسالمِ هیات ها و دستجات نسبت به هم. متاسفانه این نوع رقابت ها هنوز هم وجود دارد.

21- مرثیه ها ونوحه ها وروضه های سست وبی محتوی خواندن.

22- اداره کردن مراسم حسینی ع از مال و راه حرام. البته این مساله کم اتفاق افتاده است ولی مواردی از آن گزارش شده است.

23- جعل برنامه های جدید برای مراسم های عزاداری بدون کسب مجوز وتأیید از علماء و مراجع.

24- محوری شدن مداحی ها ی مداحان در مراسم های حسینی بدون بهره گیری درست وصحیح از محضر علماء و روحانیت آگاه ومتعهد .متاسفانه این کار در برخی شهرها و مناطق وجود دارد.{هشدار آیت الله جوادی:حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی در سال 89 در درس تفسیر خود فرمودند:...شما بزرگواران حامل یک چنین پیامی هستید تا برای شما ممکن است منبر را ترک نکنید و جریان سیدالشهداء شرف دنیا و آخرت ما است. مبادا کسی خدای ناکرده خیال بکند که این منبرها آدم را کوچک می‌کند که اگر خدای ناکرده این فکر باشد، اینجا هم متأسفانه نظیر پاکستان می شود که کار به دست «ذاکرین» می‌افتد که علماء آنجا مهجورند و کسی حرف علماء را گوش نمی‌دهد. شما ببینید در بعضی از روستاها یا شهرهای حتی خود مرکز، متأسفانه بعضی از حسینیه‌ها را مداح ها دارند اداره می‌کنند نه علماء. وقتی کسی که اهل سخن باشد و اهل استدلال باشد فاصله بگیرد و منبر را رها بکند، مردم که جریان عزاداری را که ترک نمی‌کنند. اگر یک عالم بزرگواری یک تحصیل کرده‌ای یک جوان فاضلی یک سخنران دینی متعهد و متدینی اداره نکند بالاخره با همین خوابها اداره می‌شود.}

25-معرکه گیری های طولانی مداحان. گاهی مشاهده می شود که ساعات طولانی ، مداحان به مداحی می پردازند وچه بسا وارد عرصه روضه خوانی هم می شوند!!!  گاهی هم روضه های سنگین و دلخراش می خوانند که بعضی از بزرگان تذکر دادند که روضه های سنگین خوانده نشود مگر به حد لازم آن هم در تاسوعا وعاشورا.

البته مداحان متعهد وبزرگوار همیشه زینت بخش مجالس حسینی هستند که خداوند برتوفیقات وتأییداتشان بیفزاید.

{نقل شده از حضرت آیت الله مکارم شیرازی که فرمودند  : امام زمان علیه السلام راضی نیست بعضی از روضه‌های دردناک خوانده شوند. البته روز تاسوعا و عاشورا استثناء است که نباید در آن ایام روضه‌های عادی خواند. ولی واعظ هنرمند و مداح هنرمند کسی است که بتواند از کنار مصیبت رد شود در همان حال مردم را تحت تأثیر قرار دهد. خواندن روضه‌های سخت و سنگین برای گریه گرفتن از مردم هنر نیست، هنر آن است که بتوان در حواشیِ مصیبت مردم را بگریانید}

26- نرخ تعیین کردن در برگزاری مراسم حسینی از طرف برخی مداحان وروحانیون. مثلا شنیده میشه که فلان مداح یا فلان روحانی برای یک دهه محرم  مبلغ کذا وکذا تعیین می کنند. البته متاسفانه شنیده شده که برخی مسؤلان هیات ها هم در  برگزاری مراسم های حسینی مثل دهه محرم از مداحانی با مبلغ های  نجومی وسرسام آور دعوت به عمل می آورند که به نظر می رسد که هدف اصلی از عزاداری برای حضرت سیدالشهداء ع  را فراموش ویا گم کرده اند !!!

27- عدم توجه به فلسفه قیام حضرت سید الشهداء ع و غفلت و بی توجهی به  اهداف عاشورا یکی از انحرافاتی است که مع الأسف  هنوز هم وجود دارد.

28- عَلَم های بزرگ وسنگین وحمل آن ها.  البته عَلَم های سبک وکوچک که نماد وفاداری است اشکالی ندارد.

29 - عدم اخلاص در برگزاری مجالس حسینی و عزاداری ها...    .   البته ملت ایران وعاشقان اباعبدالله الحسین علیه السلام با  وجود همه کاستی ها ونواقص مختلف،   در عشق ورزیدن و محبت به سرور وسالار شهیدان  خالص وصادق وبی ریا هستند.

30- داستان مرغ خون آلود.   می گویند که دختر یک یهودی فلج بود وقطره خونی از امام حسین ع توسط مرغی بر بدن آن دختر چکید وشفا گرفت. (نقل از حماسه حسینی)

31- استفاده از کلمات و تعابیر شرک آمیز وگاهی هم شرک محض  در مداحی ها وعزاداری های حسینی!!!   مانند آنچه که در سال های اخیر توسط برخی مداح ها خوانده می شد که حتی عکس العمل شدید مراجع عظام رو در پی داشت. مثل اشعاری که حضرت فاطمه سلام الله علیها و سایر معصومین علیهم السلام را تا حد مقام اُلوهیت بالا می برد...   متاسفانه یکی از آن مداح های مشهور علی رغم  مخالفت شدید مراجع عظام با تعبیرات شرک آلود در مداحی ها ، نسبت به برخی مراجع توهین ودهن کجی رواداشته واصرار به فعل شنیع خود در این رابطه می کرد که مع الأسف جوانمرگ شد.

32-  استفاده از کلمات وتعبیرات وعناوین نامناسب وغیر معقول در مداحی ها.  مثل اینکه در قالب شعر ومانند آن بگویند که  من سگ سگ سگ حسینم.  من سگ سگ سگ عباسم . رقاصم رقاصم رقاصه عباسم !!!.  یا  من دیوانه دیوانه دیوانه دیوانه حسینم.

نکته :  چند سال پیش عده ای به قول خودشان جهت عرض ادب وارادت به پیشگاه حضرت معصومه سلام الله علیها به صورت چهار دست وپا در صحن حرم افتادند وبه این صورت ( به اصطلاح مثل سگ و...) قصد داشتند به زیارت آن بزرگوار بروند که جلوگیری شد.

33-اهمیت بیش از حد به مساله عَلَم بندی در برخی مناطق کشور ( مانند  شهر های گیلان)  به طوری که اصل هدف صحیح از عزاداری وقیام امام حسین ع مورد غفلت قرار گیرد. به نظرم جهت اهتمام وتکریم وتعظیم وارج نهادن به مساله عزاداری حسینی در کل دهه محرم ، شایسته ویا ضروری است که از سوی اداره تبلیغات وارشاد واوقاف وامام جمعه محترم  هر شهر تمهیدانی اندیشیده شود که عَلَم بندی در همه شهرها وروستاهای  گیلان  در اول شب محرم ( حالا چند ساعت زودتر ویا دیرتر) انجام بگیرد وتحقق این کار نیز از طریق مشورت با هیات امناهای مساجد ومتولیان هیات ها و... امکان پذیر است. شایسنته نیست که فرضا بعد از پنج روز از ماه محرم فلان منطقه ویا محل مراسم عَلَم بندی داشته باشند...

34-  ورود روایات وداستان های جعلی در مراسم های عزای حسینی  ع . مثلا شخصی به نام حسین بن حمدان خصیبی متوفای 334 ه.ق که از اهالی حلب واز غلات شیعه بوده کتابی دارد به نام ( هدایة الکبری) که درباره شرح زندگانی امامان علیهم اسلام است!! ودر ضمن این کتاب فصلی را اختصاص داد به قیام امام حسین ع که مملو از روایات جعلی وداستان های خلاف واقع است

35- عزاداری به نحو راه رفتن روی خارها!!!

36 - خرافه نعل اسب . متاسفانه عده ای از مردم نمی دانند که اختراع نعل اسب از سوی دشمنان امام حسین ع  و معاندین اهلبیت علیهم السلام بوده است. نعل اسب  ریشه در کربلا دارد که اسب ها را نعل تازه زدند و برپیکر پاک ومطهر امام حسین ع دواندند و ...!!!

37-عریان شدن به هنگام سینه زنی وزنجیر زنی با حضور بانوان نامحرم.

38-حرکت های غیرمتعارف به هنگام مداحی وسینه زنی. مثل بالا وپایین پریدن های غیرمتعارف وغیرعادی ومثل حرکات رقص مانند.

39- شبیه خوانی هایی که منزلت ومقام شامخ اهل بیت حسینی علیهم السلام را تنزل دهد اگرچه چنین قصدی هم نداشته باشند.

40- تفسیر ها وتحلیل های نادرست از عاشورا وقیام امام حسین ع. مثل اینکه بگویند شهادت آن حضرت ، قضا وقدر الهی بوده وسرنوشت حتمیش کشته شدن بوده واختیاری از خود نداشته!!!

و نیز مثل تفسیر وتحلیل مارکسیستی( به قول استاد شهید مطهری: روضه مارکسیستی) از قیام امام حسین ع که علامه شهید مطهری در جلد دوم از حماسه حسینی آن را ضمن نقد بر کتاب ( حسین ع وارث آدم ع از مرحوم دکتر علی شریعتی) بیان کرده است. کتاب حسین ع وارث آدم ع در واقع از دیدگاه شهید مطهری یک روضه مارکسیستی است!!!

41- تبدیل شدن عزاداری های حسینی به یک سنت وعادت غیر پویا. به این معنی که به عمق وماهیت وفلسفه واهداف متعالی عزاداری های حسینی توجه نشود وصرفا به عنوان یک عادت وسنت رایج شود.

42- یکی دیگر از انحرافات در عزاداری های حسینی آمیخته شدن آن با فرهنگ ها و آداب ورسومات نادرست ملیت ها واقوام در سرزمین های مختلف است که متاسفانه درمناطقی از ایران و خارج کشور گاهی مشاهده می شود.

43- اشعار و آهنگ های مبتذل ونامناسب در عزاداری های حسینی که متاسفانه چند سالی است که رواج پیدا کرده.( به اصطلاح مداحی های  ترانه وار ومُطربانه)

44- استفاده از ابزار  و آلات و وسائلی که هیچ سنخیتی با مجالس عزاداری حسینی ندارد و بلکه چه بسا سبب توهین به مجلس عزای امام حسین علیه السلام است. مثل استفاده از تار وطنبور و ....   البته بکار گیری طبل وسنج وزنجیر  ومانند آن ها که متناسب با مجلس عزای امام حسین ع باشد از دیدگاه  عموم مراجع عظام بلااشکال است.

45- لطمه زدن (به اشکال مختلف)به صورت وسینه در عزداری  حسینی که ضرر مُعتنابِه وقابل توجه داشته باشد که چه بسا از نظر شرعی هم حرام است. البته کبود شدن  وسرخ شدن در حد کم ومتعارف اشکالی ندارد.

46-مسدود کردن راه برای عزاداری حسینی در جاهایی که راه های دیگری برای عبور ومرور وجود نداشته باشد.

47- گریه های مصنوعی برخی افراد در بعضی از معرکه گیری های مربوط به برخی مداحان که قصدشان گرم کردن مجلس است. البته اگرچه ممکن است این عمل(بدون نظر سوء) از نظرشرعی اشکال نداشته باشد ولی با صداقت در عزاداری منافات دارد.

48-نذرکردن های عجیب وغریب در  برخی مراسم ها وعزاداری های حسینی که چه بسا هیچ سازگاری با موازین شرعی نداشته باشد.

49- پریدن از روی آتش که در هندوستان  ، هندوها و... در روز عاشورا  انجام می دهند وچه بسا آثارخوبی هم برای آنها داشته باشد ولی این عمل نباید در میان شیعیان باب شود وهیچ وجه شرعی هم ندارد.

50- قلّاده سگ به گردن بستن جهت عرض ارادت و ادب به پیشگاه امام حسین علیه السلام؟!!!!

51-........ادامه دارد......

 


نگارش : سیداصغر سعادت میرقدیم

روزپنجم محرم الحرام  1437 ه.ق

برابربا 27 مهر 1394.


**آموزه نجات وگناه در مسیحیت |پرسمان دانشجویی - معارف اسلامی

 

 


تاریخ : دوشنبه 94/7/27 | 6:59 عصر | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر

***نسیم معرفت***

 

به نام خدا

ارادت شدید مرحوم آیت الله صالحی مازندرانی به خاندان پیغمبر علیهم السلام

 

ایشون عاشق ودلداده به اهل بیت علیهم السلام بود و روح بسیار لطیفی داشت ونسبت به مصائب اهل بیت علیهم السلام شدیدا متأثّر ومحزون وگریان می شد.   روزی مرحوم حضرت آیت الله  حاج شیخ اسماعیل صالحی مازندرانی ره  به همراه عده ای از مریدان وشاگردان از صحن مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها خارج می شدند که در این هنگام ذکر مصیبت حضرت علی اکبر علیه السلام  از بلندگوهای حرم  پخش می شد . وقتی ایشون ذکر مصیبت رو می شنوند ناگهان دوزانو روی صحن می نشینند. عزیزانی که همراهشان بودند عرض کردند که آقا مشکلی بوجود آمد؟ آیا کسالتی پیداکردید؟ فرمود: نه !!  گفتند پس چرا ناگهان نشستید؟!!! فرمود: شنیدن ذکر مصیبت علی اکبر ع طاقت وتوانِ من رو برد ودیگر نتوانستم بأیستم وسرِپا پاشم !

 

این جریان رو بنده از یکی از شاگردان مرحوم آیت الله صالحی مازندرانی (که در کسوت سلسله سادات می باشد به نام حجت الأسلام حسینی آملی که از اساتید سطوح عالیه در قم است)  شنیدم . حضرت آیت الله صالحی مازندرانی با پدر او (که کشاورز بود)  پیوند وارتباط و دوستی طولانی داشت ودر سال های جوانی در مناسبت هایی مثل ماه رمضان ومحرم و...  جهت تبلیغ به روستایشان در مازندران می رفتند و طول مدتی که در آن روستا بودند در منزل پدر آن سید بزرگوار مستقر می شدند.....

 

سیداصغرسعادت میرقدیم

تاریخ : شنبه 94/7/25 | 8:20 عصر | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر

 

***نسیم معرفت***

 

به نام خدا


یادی از استاد بزرگوارم(فقیه صالح )مرحوم حضرت آیت الله  حاج شیخ اسماعیل صالحی مازندرانی (قَدَّسَ اللهُ نَفسَهُ الزَّکِیَّه)


یکی از اساتید بنده که سال ها از محضر پُربرکتش استفاده کردم مرحوم حضرت آیت الله صالحی مازندرانی ره بود. ایشون حافظه خارق العاده ای داشت. می فرمود: استاد ما مرحوم ادیب نیشابوری اشعار عربی یا فارسی که گاهی به ده بیت می رسید در درس به تناسب می خواند و من در همان لحظه و فی المجلس حفظ می شدم. مرحوم آیت الله صالحی مازندرانی اشعار زیادی از سعدی علیه الرحمه  به تناسب برای ما از حفظ می خواند ومی فرمود که در کتابخانه ودرمنزل من نه گلستان است ونه بوستان. می گفت : همه این اشعار سعدی را از محضر ادیب نیشابوری حفظ شدم وبا اینکه ده ها سال می گذرد در خاطر دارم. ایشون واقعا از جهت قدرت حافظه عجیب بودند. می فرمود:  همه نصاب الصبیان را حفظ هستم ودر عمل هم وقتی مورد سوال واقع می شد معلوم بود که نصاب الصبیان را کاملا حفظ است. اشعار عربی منظومه مرحوم حاجی سبزواری را که در دوبخش منطق وحکمت می باشد به راحتی با تسلط کامل برشعر ومحتوی می خواند....  به نظرم ایشون تقریبا همه اشعار منظومه را از بر بود. ایشون در درس فقه واصول به تناسب این بیت را که عربی ، فارسی بود می خواند:

بِکَثرَةِ اشتِغالَنا بِکارِنا

لَیسَ لَنا کار بِکَردِگارِنا

یعنی آنقدر با کارهای گوناگون مشغولیم که دیگر کاری به کردگار وآفریدگار مان  نداریم!!!

امروزه با اشتغالات گسترده  غیر ضروری وچه بسا مُضر ومخرِّب در فضاها و گروه های مجازی شعر فوق  مصداق ونمود بیشتری پیدا می کند.

خداوندهمه ما رو از آسیب ها ونوائب عصر حفظ فرماید...


ضمنا با یک جستجوی کوتاه در اینترنت می توانید درباره این شخصیت بزرگ علمی که در فقه و اصول وحکمت وکلام وتفسیر و.... مهارت کامل داشت ، آشنایی بیشتری پیدا کنید.


سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی
تاریخ : شنبه 94/7/25 | 7:40 عصر | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر

 

 


***نسیم معرفت***

 

به نام خدا

شعری ناقابل از بنده در باب عقل

 

عقل را روشن نگه دار ای عمو


عقل را فربه نما ای جان من

عقل تو قُوّت دهد برجسم وتن

آدمی از عقل می یابد  شَرَف

هیکل بی عقل باشد چون خَزَف

معرفت از عقل باشد  نی  ز تن

آفرین   بر  آنکه  دریابد   سخن

هست عیار آدمی در عقل او

عقل را روشن نگه دار ای عمو


نکته:  یکی از عزیزان لاهیجانی چند سال پیش برایم نقل کرد که یکی از روحانیون بزرگوار در ماه رمضان برای تبلیغ به محل ما آمد واز اول ماه تا آخر ماه ، محور بحث هایش درباره عقل وآثار وبرکات عقل بود. مردم هم بعد از چندروزی یکدیگر رو نگاه می کردند و می گفتند که این حاج آقاچیز دیگری بلد نیست؟!!! همه اش بحث وصحبت از عقل؟!!!

ایشون می گفت که ماه رمضان تمام شد وهرکس مشغول کارخودش شد تا اینکه یک روزی در آن محل چند خانواده با دعوا وفحش و... به جان هم افتادند....  گفت که من هم رفتم به آنها گفتم حالا فهمیدم که چرا بنده خدا حاج آقا  یک ماه درباره عقل برامون صحبت می کرد. معلومه که همه شما ها بی عقلید!!! سرچیزهای بی خود وبی ارزش به جان هم افتادید. اگر عقل تون رو بکار می انداختید اینجور با هم درگیر نمی شدید.....!!!

سیداصغرسعادت میرقدیم

تاریخ : شنبه 94/7/25 | 6:58 عصر | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر

 

***نسیم معرفت***

به نام خدا


شعری ناقابل از بنده تقدیم شما

 

آموخته ایم درس شهامت ازکربلا


ما مفتخر  به  حب   آل حیدریم

تازنده ایم دل به بیگانه نسپُریم

آموخته ایم درس شهامت ازکربلا

درراه دین خطرها به جان می خریم

بادشمنان دست سازش نمی دهیم

ما  پیروان    راه     علی      اکبریم

تازنده ایم تن به خواری نمی دهیم

ما باحسین، فرزندزهرای اطهریم


سیداصغرسعادت میرقدیم
تاریخ : چهارشنبه 94/7/22 | 12:50 عصر | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر

 

شادی روحش الفاتحه مع الصلوات

 

شهید محمد مهدی شریفی

***نسیم معرفت***

  طلبه خبرنگار شهیدمحمد مهدی شریفی

آدرس تصویر فوق:

                       شهر مقدس قم _ مسیر پردیسان _ روبروی دانشگاه قم جنب ساختمان سینما ونوس
تاریخ : سه شنبه 94/7/14 | 9:44 عصر | نویسنده : سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی | نظر


  • paper | رپورتاژآگهی | فال تاروت چهار کارتی
  • فروش رپورتاژ | بک لینک دائمی